Skip to main content
Kom med til

Ø-safari i den svenske skærgård


Lidt om turen

Hyggelig busrejse til den svenske skærgård, som er kendt for sine glatte og vejrbidte granitklipper, og de mange charmerende og farverige fiskerlejer.

Antal dage: 4 dage
Hotel:Bohusgården Hotell

Pris pr. personAfrejsedata:Bestil
Pris fra 5.195,-
Tirsdag d. 06. august
Bestil her

Sådan er programmet

Aktiviteterne på de enkelte dage er planlagt på følgende måde:

1 dag:

Uddevalla

Via færgeoverfart Helsingør-Helsingborg når vi vores svenske naboland, og kører op over Hallandsåsen og op langs den svenske vestkyst.

Efter frokost i den historiske Kvibille Gästgivergård, gør vi holdt ved Trollhättan. Fra Kopparklinten har vi en fantastisk udsigt over Götaelven, som med sine 92 kilometer er Sveriges mest vandrige elv.

Sidst på eftermiddagen ankommer vi til Uddevalla, og rammen om vores ø-safari i skærgården, Bohusgården Hotell. Beliggende i smukke omgivelser ved byfjorden, og omgivet af skov og hav. Hotellet har en stor wellness-afdeling, med bl.a. indendørs swimmingpool, boblebad og sauna.

I aften spiser vi fælles middag på hotellet.


2 dag: 

Alaska

Dagens udflugt går mod nord og byen Strömstad, hvorfra vi sejler til skærgårdsøen Nord Långö, der i Sverige er bedre kendt som Alaska.

Her på øen anlagde den hjemvendte guldgraver Hilma Svedahl et unikt sten- og blomsterparadis i slutning af 1920’erne, inspireret af sine år i Amerika. På en guidet tur oplever vi bl.a. stedets store tempel, broer og blomsterterrasser. Turen rundes af med kaffe og hjemmebag i parken.

Dagens frokost spiser vi i flotte omgivelser på Resö, hos den svenske stjernekok Dan Lexö.

Eftermiddagen tilbringer vi, på egen hånd, i Uddevalla, hvor der er tid til at nyde det hyggelige bymiljø og den flotte strandpromenade.


3 dag:

Läckbergs Fjällbacka

Vi starter dagen med en tur til fiskerlejet Grebbestad, en sand perle og populær sommer- og badeby. Her er stadig trawlere, der har Grebbestad som hjemmehavn.

Herefter fortsætter vi til forfatteren Camilla Läckbergs Fjällbacka. Her får vi en guidet rundtur, der bringer os igennem flere af miljøerne fra de kendte romaner. Fjällbacka er en idyllisk fiskerby med fine træhuse, omgivet af små skærgårdsøer og særligt elsket af Ingrid Bergman, som tilbragte mange somre her. Langs havnepromenaden er et væld af hyggelige restauranter, og gode muligheder for evt. at finde lidt frokost.

På vejen retur til Uddevalla runder vi Smögen, hvor vi bl.a. kan gå en tur på den berømte træmole, der er Sveriges længste af slagsen.

Fælles middag på vores hyggelige hotel i Uddevalla.


4 dag:

Flatön og idylliske skærgårdsøer

Efter morgenmaden pakker vi bussen og kører sydpå.

Vi afslutter vores ø-safari med at rejse i den svenske forfatter og komponist Evert Taubes fodspor, til Flatön og Flinks Handelsbod. Her er der mulighed for at drikke kaffe hos den gamle handelsmand, som ofte beskrives i Evert Taubes viser.

Vi fortsætter hjemturen over Orust og videre ud på Tjörn, hvor vi gør ophold i de små fiskerlejer, med farvestrålende små træhuse og originale fiskerhuse, kaldet søboder.

Først på eftermiddagen forlader vi den smukke svenske skærgård via Tjørnbroerne, og kører retur til Danmark.

Hjemkomst først på aftenen.

Alt det praktiske:

Det får du med i prisen:

  • 3 x overnatn. i delt dobbeltvær.

  • 3 x morgenmad

  • 2 x frokost (1. og 2. dag)

  • 2 x middag inkl. kaffe på hotellet (1. og 3. dag)

  • Udflugter iflg. program

  • Bådtur, guidning samt kaffe og kage på øen Alaska

  • Guidet bytur i Fjällbacka

  • Kørsel i 4-stjernet turistbus

  • Rejseleder

Særlige tillæg:

  • Tillæg eneværelse: 985,-

Bemærk:

  • Husk billed-ID

  • Ændringer i rækkefølgen af udflugter kan forekomme.

Bussen kører på følgende tidspunkter:

Tidspunkt:By:
kl. 06:40
Højby
kl. 06:50
Nykøbing Sj.
kl. 07:05
Vig
kl. 07:20
Asnæs
kl. 07:30
Fårevejle
kl. 07:40
Svinninge
kl. 08:00
Holbæk
kl. 08:30
Roskilde
kl. 08:50
Høje Tåstrup
kl. 09:15
Valby St.
kl. 09:40
Nærum
kl. 10:00
Helsingør

Skal du med på turen?

Ønsker du at booke et sæde i bussen?
Klik på “Bestil her” og gå direkte til vores booking.